Historia

Historia Bujakowa

Na przełomie XII i XIII wieku z mroków historii wyłania się Bujaków, jako wioska już zorganizowana,osadzona na prawie polskim. Równocześnie pojawia się kościół Bujakowski. Legenda widzi św. Wojciecha jako założyciela świątyni, która nie ma jednak historycznego potwierdzenia. Najstarsza pisemna wzmianka o Bujakowie datuje się na rok 1300. Z tego okresu pochodzi spis miejscowości płacących dziesięcinę dla biskupstwa wrocławskiego.

Historycy twierdzą, że pierwszy kościół został zniszczony w czasie najazdu tatarów w roku 1241. Wybudowano nowy, który przetrwał do wojen husyckich w 1430 r. Zniszczony, bo drewniany, dał powód do wybudowania trzeciego, ale już murowanego w 1500r. Kościół ten stoi do dnia dzisiejszego. Bujaków był świadkiem wojny trzydziestoletniej (1618 - 1648), o czym świadczy mogiła, gdzie pochowano około 200 żołnierzy protestanckich, na której postawiono kapliczkę z figurą Matki Boskiej, był to rok 1627. Figura ta pochodzi ze starego kościoła, zniszczonego przez husytów. Odnaleziona i koronowana w 2000 r. dała początek Sanktuarium Matki Boskiej Bujakowskiej Opiekunki Naturalnego Środowiska, które ciągle się rozbudowuje.

Zabudowa Bujakowa była do XIX wieku drewniana. Z dawnego Bujakowa na uwagę zasługuje stary mur okalający kościół. Krzyż Pokutny z 1691 r. znajduje się w ogrodzie plebańskim. W miejscowości tej znajduje się 14 krzyży i 6 kapliczek starych i nowych. Więcej danych o krzyżach i kapliczkach pokazanych w folderze można znaleźć w książce „Z historii Bujakowa” ks. Jerzego Kempy.

Nowy budynek dla sióstr zakonnych, nowa Straż Pożarna, szkoła, dom pogrzebowy i nowy budynek wielofunkcyjny w którym znajdą się pomieszczenia sołtysa, lekarzy, poczty i wielkiej sali widowiskowo-rozrywkowej. Jest kilka zakładów wspomagających nasz klub: Spółdzielnia „Przełom”, Zakład „KAZ”, „Rolnik”, Skład Opału Grzegorz Sosna oraz piekarnia pierników „Widera”.

Na 700 lecie Bujakowa posadzono 700 lip drobnolistnych, w ostatnich latach Bujaków zmienia się, powstaje coraz więcej domów mieszkalnych, bo warto mieszkać w pięknym Bujakowie. Jest wioską ekologiczną, należącą do Mikołowa. W otoczeniu znajdują się piękne tereny rekreacyjne jak Ogród Botaniczny przy kościele, a na obrzeżach Góra Fiołkowa i lasy bukowe.

Najwyższy poziom który reprezentowali piłkarze to A - klasa.

Aktualnie klub posiada dwie sekcje : piłki nożnej i tenisa stołowego.
Piłka nożna: Drużyna w B Klasie oraz Drużyna w C Klasie.
Tenis stołowy: Kobiety - III Liga , Mężczyźni - III Liga oraz Klasa Okręgowa

Piłkarze swoje spotkania rozgrywają przy ulicy Szkolnej w Bujakowie natomiast tenisistki i tenisiści w miejscowej sali gimnastycznej mieszczącej się w Szkole Podstawowej również przy ulicy Szkolnej.

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości